Nowe inwestycje w ZA "Puławy"


W Zakładach Azotowych "Puławy" kosztem blisko 42 mln zł powstanie nowa instalacja do demineralizacji wody. W środę uroczyście wmurowano kamień węgielny pod jej budowę.

Na otwarciu tygodnia rynkom europejskim zabrakło jednoznaczności. Czołowe giełdy większość dnia spędzały pod znakiem umiarkowanej przewagi popytu. Brak ważniejszych danych makro oraz kontrakty amerykańskie sugerujące odbicie na początku sesji za oceanem były elementami, które skutecznie chłodziły większą aktywność podaży. Wkrótce spodziewana jest nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, która ukróci działalność parabankowych firm, zarabiających na bezzwrotnych opłatach pobieranych od klientów, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". The dollar dropped on Thursday after government data showed the U.S. economy expanded in the third quarter, its first quarterly growth in more than a year, eroding the greenback's safe-haven allure.Kurs złotego będzie w piątek pod lekką presją na osłabienie, jednak nie należy spodziewać się dużych zmian w wycenie polskiej waluty. Rentowności krajowego długu, ze względu na wzrost awersji do ryzyka mogą wzrosnąć - ocenia rynek. Z 295 rosyjskich firm strategicznych ogromna część należy do spółek zarejestrowanych przez oligarchów w rajach podatkowych - czytamy w "Gazecie Wyborczej". W połowie XXI wieku gospodarki Brazylii, Rosji, Indii i Chin będą silniejsze niż wszystkich krajów grupy G6. Co ważniejsze, rynki te doskonale się uzupełniają i nakręcają światową koniunkturę.

Życie po zakończeniu czynnej służby w wojsku może być trudne dla wielu weteranów, którzy próbują dostosować się teraz do normalnych sytuacji życiowych, nie związanych z walką, jaka toczyła się na froncie.

Telekomunikacja Polska może przejąć kontrolę nad ATM Systemy Informatyczne, a spółki Lafarge Cement oraz Dyckerhoff Polska mogą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo - poinformował we wtorek w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie przyczynią się do istotnego ograniczenia konkurencji. London Stock Exchange Group zrezygnowała z ubiegania się o kupno akcji GPW, bo przejęcie nie odpowiadałoby nowej strategii LSE - poinformowało anonimowe źródło cytowane przez "Financial Times".

Koncern energetyczny CEZ miał w drugim kwartale 2009 roku 12,6 mld CZK zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 13,1 mld CZK rok wcześniej. Spółka podtrzymuje tegoroczną prognozę 50,2 mld CZK zysku netto - podała spółka w komunikacie. O około 5 proc. więcej niż dotąd zapłacą od początku lutego za prąd i jego dostawę indywidualni klienci firmy Vattenfall, dostarczającej energię głównie na Górnym Śląsku. Z wyliczeń spółki wynika, że dla typowych gospodarstw domowych rocznie oznacza to wydatek ponad 50 zł brutto więcej niż dotychczas. Bankowy gigant Goldman Sachs wypracował w ostatnim kwartale 2009 r. 4,95 mld dol. zysku netto. To wynik znacznie lepszy od oczekiwań analityków.Na ponad miesiąc przed upływem terminu na złożenie PIT-ów za poprzedni rok, z fiskusem rozliczyło się 48 proc. podatników - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort spodziewa się "gorącego miesiąca" w urzędach skarbowych. Kopex, producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego sprzedał wszystkie akcje nowej emisji serii C po cenie emisyjnej 23,50 zł. Łącznie wartość emisji wyniosła 157,45 mln zł. Euro zone consumer prices fell for the third month running year-on-year in August, data showed on Monday, but by less than the record drop in July and economists expect them to start growing again in coming months.

ARP ma zgodę UOKiK na przejęcie Kopalni Soli Kłodawa


Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) otrzymała od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodę na przejęcie państwowej Kopalni Soli Kłodawa, poinformował urząd w środę.

W Europie kontrakty na indeksy rosną


W zachodniej Europie kontrakty na indeksy rosną przed otwarciem tej sesji, po zwyżkach w Azji. Wzrost notują również kontrakty na indeksy w USA - podają maklerzy.

UniCredit rekomenduje kupno akcji PGE


UniCredit rozpoczął wydawanie rekomendacji dla PGE od zalecenia "kupuj".

Chinkong może zwyciężyć w 2027 roku


Na początku października świat obiegła informacja, że powstał nowy kraj - Chinkong, który już na początku swego istnienia posiada - według cen rynkowych - drugą gospodarkę w świecie.

Musimy oddać J&S pół miliarda


Ponad 530 mln zł musi zwrócić spółce J&S Energy Skarb Państwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powód? Błąd popełniony dwa lata temu przez resort gospodarki. Sąd uznał, że Agencja Rezerw Materiałowych źle wyliczyła karę dla J&S Energy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Przecena akcji na Wall Street


Środowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów, lecz w ostatnich godzinach główne indeksy zaczęły zniżkować i ostatecznie zamknęły się wyraźnie na minusie.

Eksperci: trudno będzie znaleźć nowego inwestora dla stoczni


Eksperci oceniają, że gdyby katarski inwestor rzeczywiście wycofał się z zakupu stoczni w Gdyni i w Szczecinie, trudno będzie znaleźć nowego, bo sytuacja branży na świecie jest bardzo trudna.

Tusk: to ważny dzień dla Polski


Podczas debiutu PZU na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych premier Donald Tusk powiedział, że jest to ważny dzień dla Polski, gdyż triumfuje zaufanie i odwaga. Mówił, że potrzeba było wizji szefów Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń i resortu gospodarki, by wyprowadzić na prostą niezwykle skomplikowaną sytuację, w jakiej znalazło się PZU.

Ceny miedzi rosną, pierwszy raz od 7 dni


Miedź drożeje w piątek na giełdzie metali LME w Londynie i Comex, w Nowym Jorku. To pierwsza sesja wzrostowa w ciągu ostatnich 7 dni notowań - podają maklerzy.

Każdy chciałby zarobić dużo, szybko i bezpiecznie


Procesy globalizacyjne doprowadziły do tego, że siedząc w samolocie lecącym z Rio de Janeiro do Honolulu, mając rachunek inwestycyjny w niemieckim banku, możemy inwestować na rynku chińskim.

Niemieckie karanie rozwiązłości finansowej


Wyłączenie ze strefy euro powinno być ostateczną sankcją dla kraju, który mimo podjętych środków zaradczych, nie jest w stanie uzdrowić swego budżetu - ocenił niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Platforma Mediowa Point Group kupiła 80 proc. Wprostu


Platforma Mediowa Point Group kupiła od Qebonto Holdings Limited 80 udziałów stanowiących 80 proc. Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost - podała PMPG we wtorkowym komunikacie.Łączna cena zakupionych udziałów wynosi 8.072.500 zł.

Konfrontacja PGE i PZU, czyli jak to jest z tymi debiutami?


Prywatyzacja spółek Skarbu Państwa przebiega doskonale. Zarówno minister Grad, jak i inwestorzy są bardzo zadowoleni, a rynek pierwotny na GPW bije w tym roku większość dotychczasowych rekordów. Dzięki nowym debiutom zyskuje jednak nie tylko warszawski parkiet, który umacnia swoją pozycję, ale i inwestorzy.

Kontynuacja przeceny


Po piątkowych, dobrych publikacjach wyników kwartalnych kluczowych spółek oczekiwano, że czwartkowa turbulencja na amerykańskich rynkach była jednodniową dominacją niedźwiedzi. Nic bardziej mylnego, podczas ostatniego dnia handlu ubiegłego tygodnia mieliśmy do czynienia z kontynuacją przeceny.

Cena złota bije kolejne rekordy!


- Cena złota wzrosła w środę w Londynie do 1095,40 dolarów za uncję - podają dilerzy. Inwestorzy chętnie kupują kruszec wykorzystując spadek kursu dolara. Na rynku pojawiają się też opinie, że banki centralne mogą zwiększyć zakupy złota.

Prezes warszawskiej giełdy kontra KNF


Ludwik Sobolewski i KNF przerzucają się oskarżeniami o zaniedbania. Chodzi o sprawę piątkowych spekulacji na warszawskiej giełdzie. Komisja zarzuca prezesowi giełdy, że ten pomimo próśb nie wprowadził żadnych mechanizmów ograniczających ryzyko manipulacji.

Papierosy pali 30 proc. Polaków; 74 proc. popiera zakaz palenia


Papierosy pali blisko jedna trzecia dorosłych Polaków (30%), przy czym mężczyźni palą dwukrotnie częściej niż kobiety. Prawie trzy czwarte respondentów (74%) popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych - wynika z sondażu CBOS.

USA: Bez paniki, mimo pesymistycznych prognoz


W piątek nie sprawdziły się niektóre najczarniejsze prognozy, dotyczące sytuacji na Wall Street po spadku cen akcji w następstwie niepomyślnych wiadomości z amerykańskiego rynku pracy i kryzysu w Europie.

ABW przedstawi informację ws. stoczni speckomisji


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przedstawi sejmowej komisji ds. służb specjalnych informację o działaniach na rzecz ochrony interesów państwa związanych z polskim przemysłem stoczniowym w latach 2006-2009 - poinformowała w czwartek rzecznik prasowy ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Na ścianach bez okien


Budynek mieszkalny wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań. Mogą być na nim instalowane urządzenia związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, takie jak kraty, żaluzje, rolety, zabudowy balkonów i loggii.

Nasza firma zapewnia odbiór odpadów przemysłowych oraz odbiór odpadów medycznych. Jednak to odbiór odpadów przemysłowych jest główną gałęzią naszej działalności. Od wielu lat realizujemy bezpieczny odbiór odpadów przemysłowych. Jeśli zrealizujemy odbiór odpadów przemysłowych również zapewniamy bezpieczny transport odpadów niebezpiecznych do miejsca ich utylizacji.