Globalne pogorszenie uderzyło w GPW


Zgodnie ze światowymi nastrojami poniedziałkowe notowania w Warszawie przyniosły wyraźne pogorszenie nastrojów i wyraźne spadki wszystkich indeksów giełdowych.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 620,5 mln zł z 841,4 mln zł rok wcześniej. Jednak zysk banku okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 540 mln zł. Zyski banku rosną stabilnie a ryzyko jest pod kontrolą - zapewniają jego przedstawiciele. Ceny miedzi na giełdach metali mocno rosną podczas tej sesji z powodu ocen, że pakiet pomocowy dla państw Europy zapobiegnie rozprzestrzenieniu się kryzysu w Grecji na inne kraje - podają maklerzy. PGNiG ma 11 samodzielnych koncesji na gaz z łupków: dwie w okolicach Gdańska, cztery w okolicach Warszawy i pięć na Lubelszczyźnie. Staramy się też o nowe koncesje - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.Nowosądeckie Miasteczko Multimedialne wybierze 12 innowacyjnych projektów spośród 475 wniosków - podaje "Puls Biznesu". W ostatni tydzień października inwestorzy wchodzą w dobrym nastoju, a WIG20 na swojej maksymalnej, tegorocznej wysokości. Po piątkowych wzrostach wynoszących +1.86 proc.blue chipy znajdują się obecnie na poziomie 2412.18 pkt. Wzrost gospodarczy w 2009 r. może być wyższy niż 1,0%, by w 2010 r. przyspieszyć do ponad 2.0%, wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzeja Sławińskiego. W jego ocenie, o poprawie zdecyduje wzrost wydajności w polskiej gospodarce.

William Sharpe, Myron Scholes, Robert Merton. Co łączy te postacie świata finansów? Wybitne osiągnięcia naukowe i nagrody Nobla to jedna strona medalu. Cieniem na ich teoretycznej, naukowej działalności kładą się jednak dokonania praktyczne.

Po wyraźnym umocnieniu w miniony piątek i na początku tygodnia, w czwartek złoty drugi dzień z rzędu tracił na wartości. Na parach EURPLN i USDPLN dominowały wzrosty pomimo generalnie sprzyjających warunków zewnętrznych. Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 8 marca obniżyli cenę docelową akcji Famuru do 2,16 zł z 2,2 zł, podtrzymując dla nich rekomendację "sprzedaj".

Tylko 42 proc. ankietowanych Polaków opowiedziało się za budową elektrowni atomowej w Polsce - wynika z najnowszego badania opinii społecznej przeprowadzonego przez instytut GFK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". Delegatura Najwyższej Izby Kontroli we Wrocławiu zamierza w najbliższym czasie zawiadomić prokuraturę o nieprawidłowościach przy budowie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW) i naruszeniu przepisów przetargowych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, głównego inwestora AOW. Potrzeby Grecji mogą się okazać większe niż wcześniej zakładano i kraj ten może potrzebować nawet 120 mld euro pomocy - powiedział dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn na spotkaniu z niemieckimi parlamentarzystami w Berlinie - powiedział rzecznik prasowy niemieckiej partii "Zieloni" Michale Schroeren po spotkaniu.China said on Monday it will challenge a World Trade Organisation ruling against its restrictions on imported films, books and audio-visual products, continuing its sparring with Washington over trade access. W portfelach bankierów z Goldman Sachs skutków kryzysu już nie widać. Bonusy wypłacone im w tym roku są tak samo wysokie jak w przedkryzysowym 2007 r. Taka polityka nie podoba się akcjonariuszom banku. Dwóch z nich postanowiło pozwać zarząd Goldmana do sądu. Podatek od automatów o niskich wygranych wyniesie 2 tys. zł miesięcznie od każdego urządzenia - przewiduje opublikowany w piątek na stronie internetowej resortu finansów projekt ustawy o grach hazardowych. Zgodnie z nim, automaty będą mogły działać do czasu wygaśnięcia udzielonych zezwoleń, nowe koncesje nie będą wydawane.

'Panujące w Polsce relacje między pracownikami i pracodawcami będą stawiane za wzór"


We wtorek załoga fabryki FIATA w Pomigliano d'Arco pod Neapolem wypowie się w referendum na temat zmian organizacji pracy, zaproponowanych przez koncern. Na propozycje, od których przyjęcia turyński koncern uzależnił przeniesienie z Polski produkcji Pandy, zgodziły się cztery z pięciu związków branżowych metalowców.

Nord Stream: bezpieczny - i zarabiający


Kontrowersyjny projekt gazociągu przez Bałtyk, czyli Nord Stream, będzie realizowany zgodnie z planem - zapewniają przedstawiciele konsorcjum prowadzącego tę inwestycję. Kładzenie rury na dnie morza rozpocznie się w kwietniu, a pierwsze dostawy gazu mają być możliwe już w 2011 roku. Sebastian Sass z Nord Stream zapewnia w rozmowie reporterem TVN CNBC Biznes Cezarym Królakiem, że inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i nie ma wymiaru politycznego.

Zarząd Polic zdecydował o wypowiedzeniu układu zbiorowego


Zarząd Zakładów Chemicznych Police zdecydował się na wypowiedzenie obowiązującego od roku 2003 zakładowego układu zbiorowego pracy oraz porozumień ze związkami zawodowymi.

S&P obniżył rating TVN-u do B+ z BB-, perspektywa stabilna


Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating kredytowy TVN-u do B+ z BB-. Określając perspektywę ratingu jako stabilną - poinformowała agencja Bloomberg.

Indeksy PMI w Europie


Dzisiaj uwagę inwestorów przyciągać będą indeksy PMI dla sektora wytwórczego w strefie euro i Wielkiej Brytanii. Przed jutrzejszym odczytem stopy bezrobocia w USA poznamy kolejne dane z rynku pracy.

Energooszczędne żarówki za "elektrośmieci"


Energooszczędne żarówki w zamian za "elektrośmieci", czyli zużyty sprzęt elektroniczny, mogą dostać w piątek i sobotę mieszkańcy województwa podlaskiego w ramach akcji prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska.

Ropa nadal poniżej 75 USD/b w USA; dolar umacnia się, a to ogranicza popyt na surowce


Ropa naftowa jest wyceniana na rynkach paliw w USA poniżej 75 USD/b. Dolar umacnia się wobec euro, a to ogranicza popyt na surowce - podają maklerzy.

Przepychanki wokół Grecji szkodzą euro


Cierpliwość inwestorów znów została wystawiona na próbę. Okazało się, że polityczny interes części członków strefy euro, głównie Niemiec, zmusza do rozegrania kolejnej "dyplomatycznej partyjki" przed przyznaniem pomocy, która i tak trafi do Greków w połowie maja.

Na Wall Street widać próbę sił


Środowa sesja na Wall Street przyniosła uspokojenie po silnej przecenie akcji dzień wcześniej, ale inwestorzy cały czas pozostają ostrożni i niechętnie kupują akcje. Przez cały dzień giełdowe indeksy poruszały się wokół zamknięcia z poprzedniego dnia, na przemian wychodząc na plus i pod kreskę.

Plan naprawy finansów wspiera złotego


Złoty umacnia się dziś do innych walut wsparty przez plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych i wczorajsze dane o PKB. Złoty obecnie zyskuje 1.3% do euro handlując na poziomie 4.0260, 0.9% do dolara handlując na poziomie 2.8920 i 0.9% do franka handlując na poziomie 2.7460.

W gospodarce eurolandu coraz lepiej - Eurocoin


Ożywienie w gospodarce strefy euro nabiera tempa - wskazuje indeks Eurocoin, opublikowany w środę.

Dynamika bezrobocia słabnie


Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia już trzeci miesiąc z rzędu nieznacznie obniża się - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Odpowiedzą przed sądem za fikcyjny obrót stalą


Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w sprawie fikcyjnego obrotu wyrobami stalowymi i prania brudnych pieniędzy, w wyniku którego Skarb Państwa stracił ponad 2 mln 250 tys. zł, skierowała do sądu krakowska prokuratura - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Właściciel daruje akcje swej spółce


Główny właściciel i prezes spółki "Polskie jadło SA" Jan Kościuszko postanowił podarować jej... część swoich akcji. Papiery o łącznej wartości 7,2 miliona złotych mogą przez nią zostać sprzedane inwestorom instytucjonalnym, albo użyte jako zabezpieczenie dla ewentualnie emitowanych obligacji.

MG; wzrost PKB nie spadnie poniżej 1% r/r w kolejnych kwartałach


Eksperci Ministerstwa Gospodarki spodziewają się, że w kolejnych kwartałach dynamika wzrostu PKB nie spadnie poniżej 1% r/r, wynika z komunikatu resortu.

JP Morgan obniżył prognozę PKB dla Polski w 2010 do 3,2 proc.


Analitycy banku JP Morgan obniżyli w czwartek prognozę PKB dla Polski za 2010 r. do 3,2 proc. z 3,5 proc. w reakcji na obniżkę prognoz dla eurostrefy z ubiegłego tygodnia do 1,6 proc. rdr z 2,1 proc. rdr.

Złoty wstrzymał oddech!


W czwartek w centrum uwagi inwestorów będą znajdowały się informacje płynące z nieformalnego posiedzenia szefów rządów i państw Unii Europejskiej w Brukseli. Ewentualna decyzja w sprawie wsparcia Grecji, w związku z jej trudną sytuacją fiskalną, może wpłynąć na poprawę nastrojów rynkowych oraz umocnienie złotego w kierunku 4,00 za euro.

Lepsze nastroje i PMI wzmacniają złotego


Wzrost apetytu na ryzyko wywołany zapowiedzią restrukturyzacji zadłużenia Dubai World przekłada się na umocnienie złotego. Proces ten dodatkowo wspiera zaskakująco silny wzrost listopadowego indeksu PMI dla Polski.

PGF sprzedała za 58 mln zł spółkę zależną NDS Depo


Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) sprzedała 100 proc. udziałów w spółce zależnej NDS Depo za 58 mln zł. Dzięki transakcji zysk brutto PGF ma wzrosnąć o około 16 mln zł - podała PGF w komunikacie.

Optymistyczny początek tygodnia na giełdach


Podczas piątkowej sesji giełdy na Wall Street odnotowały wzrosty na fali lepszych od oczekiwań odczytów danych makro z USA i pozytywnej wymowy wystąpienia prezesa Rezerwy Federalnej tego kraju. Amerykańskie indeksy zanotowały czwartą z rzędu zwyżkę wartości, osiągając poziomy z jesieni 2008.

Nasza firma zapewnia odbiór odpadów przemysłowych oraz odbiór odpadów medycznych. Jednak to odbiór odpadów przemysłowych jest główną gałęzią naszej działalności. Od wielu lat realizujemy bezpieczny odbiór odpadów przemysłowych. Jeśli zrealizujemy odbiór odpadów przemysłowych również zapewniamy bezpieczny transport odpadów niebezpiecznych do miejsca ich utylizacji.